Drewno po dziś dzień jest chętnie wykorzystywane do powszechnego budownictwa. Wraz z budową drewnianych domów czy altanek przychodzą tzw. szkodniki drewna, dla których ów surowiec stanowi pożywienie. Termity, drewnojady, miazgowce czy spuszczele pospolite mogą mocno zaszkodzić, dlatego ważne jest ich skuteczne usunięcie. Jednym z najlepszych środków na szkodniki drewna jest specjalny żel na zwalczanie szkodników Xilix. Czym jest i jak może pomóc? O tym poniżej.
Szkodniki drewna – jakie mogą wywołać szkody?
Do najbardziej powszechnie występujących szkodników drewna wymienić można spuszczel pospolity, kołatek domowy i tykotek pstry. Spuszczel pospolity należy do najgroźniejszych szkodników drewna. Dorosłe osobniki to czarne chrząszcze o długich, spłaszczonych ciałach. Ich larwy drążą korytarze w drewnie, całkowicie go niszcząc. Lubią osiadać w meblach, słupach ogrodowych lub palach portowych. Kołatek domowy przypomina małego chrząszcza, zarówno o ciele wydłużonym, jak i owalnym i krótkim. Najbardziej preferują drewno liściaste oraz lekko zawilgocone. Atakują więźby dachowe, schody, ściany drewniane czy belki stropowe. Tykotek pstry z kolei preferuje drewno grzybiaste, zabytkowe. Rozmnaża się latem. Jego larwy mogą po pewnym czasie stać się odporne na spadek wilgotności w drewnie, co pozwala na ich żerowanie nawet, jeśli nie występuję w nim grzyb.
Wbrew pozorom te niewielkie szkodniki mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego nie należy ich lekceważyć. Po zagnieżdżeniu się zaczynają drążyć tunele w drewnie, osłabiając całą strukturę i obniżając jego wartość techniczną. Jeżeli w porę nie zareagujemy, może się to skończyć zawaleniem konstrukcji dachowej obiektu, gdyż apetyt szkodników nie maleje. W dodatku szybko się rozmnażają, więc w krótkim czasie możemy mieć do czynienia z prawdziwą inwazją.
Xilix Gel na szkodniki drewna
Popularność żelu owadobójczego Xilix wynika z jego wydajności i bezpieczeństwa. Nie wpływa na nasze zdrowie, jak i na otoczenie. Jego niezawodność wynika również z właściwości tiksotropowych. Mówiąc najprościej, żel Xilix „pamięta” swoje zadanie na pewien czas po jego nałożeniu. Można go nakładać grubymi warstwami bez spływania, bez konieczności wiercenia otworów w drewnie (które może go uszkodzić). Penetruje drewno głęboko i bardzo dokładnie, nie barwiąc go ani nie pozostając śladów. Jest również bezpieczny dla środowiska i zdrowia ludzi. Można go nakładać zarówno pędzlem, jak i natryskiwaniem i spryskiwaniem.
Substancja czynna w żelu Xilix, która odpowiada za usuwanie szkodników nazywa się permetryną. Jest bardzo trująca dla owadów, organizmów wodnych, a także kotów. Jednocześnie jest w pełni bezpieczna dla ludzi. Wykorzystuje się ją również do usuwania takich pasożytów jak wszy i pchły, oraz kleszczy i komarów.
Xilix Gel jest wykorzystywany do zwalczania każdego rodzaju szkodników drewna. Spuszczel pospolity, termity, miazgowce czy drwalniki to tylko niektóre z nich. Warto jednak wiedzieć, że nie może być stosowany do usuwania szkodników żerujących w żywym drewnie, czyli np. korników.
Na jakie drewno używać Xilix Gel?
Xilixem można zabezpieczyć każdego rodzaju drewno. Stosuje się go do drewna wewnętrznego i zewnętrznego, suchego i wilgotnego. Może być również mokry i mieć bezpośredni kontakt z glebą czy wodą. Jest skuteczny na drewno od drzew iglastych, liściastych, a nawet drewnopochodnych.
Kiedy nie używać żelu Xilix?
Żel Xilix nie może być stosowany na drewnie zamarzniętym – temperatura w powietrzu musi wynosić co najmniej 10 stopni Celsjusza, aby prawidłowo działał. Nie można go używać również do drewna, który ma kontakt z żywnością i takimi materiałami jak gips, filc, czy płyta wiórowa. W przypadku drewna egzotycznego warto najpierw wykonać próbę z niewielką ilością żelu.
Gdzie można kupić żel Xilix?
Xilix należy do specyfików wysokiej jakości, które nie są dostępne dla każdego. Mogą go kupić jedynie profesjonalne firmy DDD. Wynika to z licznych zagrożeń, jakie mogą wystąpić przez nieprawidłowe użytkowanie żelu. Będąc w rękach fachowców mamy pewność, że ów środek zostanie prawidłowo zastosowany, nie zagrażając środowisku i osobom postronnym.