Przejdź do treści

Szczury – jakie niosą zagrożenia?

Obecność jakichkolwiek gryzoni w domu, mieszkaniu lub innym budynku, z którego korzystamy wzbudza nie tylko obrzydzenie, ale nawet strach. Prawdziwym utrapieniem są jednak szczury, z uwagi na fakt, iż są znacznie inteligentniejsze np. od myszy i o wiele trudniej wytępić je domowymi sposobami. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest deratyzacja, która powinna być przeprowadzona przez fachowców w swojej dziedzinie. Warto zamówić tego typu usługę najszybciej jak to możliwe, z uwagi na fakt, iż obecność gryzoni może być bardzo szkodliwa dla zdrowia człowieka.


Czy szczury są niebezpieczne?


W przeciwieństwie do myszy, szczury wzbudzają w wielu ludziach silny lęk, a myśl o tym, że znajdują się w jakimkolwiek pomieszczeniu bywa paraliżująca. Wynika to z faktu, iż te gryzonie od wieków są znane z przenoszenia różnego rodzaju wirusów i bakterii, które mogą wywoływać bardzo poważne choroby. To właśnie one, a dokładniej bytujące na nich pchły, najprawdopodobniej były przyczyną epidemii czarnej śmierci, czyli dżumy w XIV-wiecznej Europie. Kolejnym powodem tego, iż szczury wzbudzają tak silne emocje u wielu osób są ich niezwykłe zdolności przetrwania, uważane za nienaturalne. Wszystko to sprawia, że jedynym skutecznym sposobem na ich pozbycie się jest deratyzacja.

Warto zaznaczyć, że gryzonie nie reagują na domowe sposoby, polegające m.in. na pozostawianiu trutek czy pułapek. Tymczasem ich obecność jest niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale również dla różnego rodzaju instalacji, które zwykle są przedmiotem ataków. Szczury bardzo często przegryzają przewody elektryczne i rury odpływowe. Mogą też zaszkodzić konstrukcji budynku. W skrajnym wypadku, może dojść nawet do pożaru lub katastrofy budowlanej.


Deratyzacja jako sposób na ochronę zdrowia domowników

Gryzonie mają tendencję do zanieczyszczania różnego rodzaju obiektów oraz produktów swoimi odchodami, sierścią i śliną. Każdy z tych elementów stanowi źródło potencjalnego zagrożenia dla człowieka i to nie tylko zdrowia, ale nawet życia. Jakie choroby przenoszą szczury?

  • Szczurza gorączka – jest wywoływana obecnością drobnoustroju, który bytuje w układzie oddechowym gryzoni. Człowiek może zarazić się chorobą jeśli zostanie ugryziony lub spożyje zainfekowane jedzenie. W efekcie pojawia się bardzo wysoka gorączka, wysypka oraz zapalenie stawów. Konieczne jest jak najszybsze leczenie, gdyż choroba ma tendencje do nawrotów co kilka tygodni i może skończyć się zgonem.
  • Histoplazmoza – tę chorobę wywołują z kolei grzyby znajdujące się w szczurzych odchodach. Co najgorsze, człowiek może się zarazić w wyniku wdychania powietrza, które zostało zainfekowane. Typowe objawy to gorączka, suchy i silny kaszel oraz ból w klatce piersiowej. Brak leczenia wiąże się z ryzykiem śmierci.
  • Choroba Weila – również przenoszona przez odchody i mocz gryzoni. Szansa zarażenia się występuje w sytuacji gdy weźmiemy kąpiel w zainfekowanej wodzie. Zwiększone ryzyko pojawia się u osób z uszkodzoną skórą lub zranieniami. Wśród objawów wymienia się gorączkę, dreszcze i bóle mięśni. W skrajnym wypadku może dojść do uszkodzenia nerek lub wątroby.

Wyżej opisane choroby to zaledwie niewielka część. Jeśli dojdzie do kontaktu z pchłami bytującymi na ciele gryzoni, wydzielinami szczurów lub ugryzienia jest także spore ryzyko, że zarazimy się m.in. gorączką krwotoczną, hymenolepiozą, tyfusem plamistym lub tularemią. Jak widać, deratyzacja jest wskazana i to najszybciej jak tylko możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *