Przejdź do treści

Pluskwa domowa (Cimex lectularius Linnaeus)

Klasyfikacja:

Typ: stawonogi , Gromada: owady, Podgromada: owady uskrzydlone, Rząd: pluskwiaki, Rodzina: pluskwowate – rodzina owadów z podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych.

Pluskwy to wysoce wyspecjalizowane krwiopijne owady , które pasożytują głównie na zwierzętach stałocieplnych, kręgowcach: ludziach, ptakach i nietoperzach. Najpowszechniejszy gatunek, który pasożytuje na ludziach to pluskwa domowa, Cimex lectularius. Sposób ich działania jest podobny do działania kleszcza, maja aparat gębowy, który przekłuwa skórę żywiciela, zasysa krew, a jednocześnie wstrzykuje substancje przeciwzakrzepowe oraz środki znieczulające.

Pluskwy stają się coraz większym problemem w wielu domach, apartamentach, hotelach, statkach wycieczkowych, schroniskach. Już kilka lat temu zauważono znaczny wzrost liczebny ich populacji na terenie wielu krajów Europy, Australii i w Ameryce, spowodowany m.in. dużą swobodą przemieszczania się ludzi.

Ciekawostka! Bułgarscy chłopi , aby chronić się przed pluskwami, kładli wokół łóżek liście fasolki szparagowej.

Dorosła pluskwa osiąga wielkość 5-7 mm. Jest owadem wtórnie pozbawionym skrzydeł, o ciele płaskim owalnym, nieco wydłużonym, ubarwionym brązowo i pokrytym drobnymi szczecinkami. Ciało zbudowane jest z trzech odcinków: głowa, tułów, odwłok. Dorosłe owady posiadają gruczoły wydzielające oleisty płyn o specyficznej dla pluskiew woni przypominającej zapach malin (Połozowski 2009).

Gdzie znajdziemy pluskwy domowe?

Pluskwy najczęściej występują w pomieszczeniach ,w których śpią ludzie. Za dnia chowają się w łóżkach, fotelach, krzesłach, ramach obrazów, materacach, pod dywanami, pod listwami, w gniazdkach elektrycznych, zabawkach etc. Ze względu na swoje rozmiary są w stanie schować się wszędzie. Chowają się , ponieważ nie lubią światła słonecznego, w związku z tym najbardziej są aktywne nocą. Nie oznacza to jednak, że nie pobierają pokarmu w dzień. Reagują na ciepło, obecność dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Potrafią wspiąć się np. na sufit i opaść na ofiarę. Pobieranie krwi odbywa się w czasie 5-15 minut. Częściej samice pobierają krew, z racji swoich wymagań związanych z produkcją jaj. Ukąszenie zwykle nie jest bolesne. Dopiero kilka minut lub godzin później ofiara odczuwa swędzenie , pieczenie.

Ciekawostka! W przeszłości pokruszone pluskwy używane były przez ludowych medyków do leczenia trudno gojących się ran.

 

Jak długo żyje pluskwa?

Średnia długość życia pluskwy wynosi średnio od 6  do 18 – tu miesięcy. Pluskwy mogą żyć nawet 6 miesięcy bez jedzenia. Samice produkują około 200 jaj w ciągu swojego życia. Ich wylęganie zależy od temperatury otoczenia.  W temperaturze 35-37 stopni C, lary wykluwają się po 4-6 dniach, przy temperaturze 22-26 stopni C po 5-12 dniach, przy 14-18 stopniach C po 15-29 dniach. Natomiast przy spadku temperatury poniżej 13 stopni C, samica zaprzestaje składania jaj ,a wylęg larw zostaje zahamowany.

Pluskwa to świetny pasażer „na gapę”. W związku z tym, że łatwo ukrywają się nawet w małych szczelinach, łatwo mogą zostać przetransportowane np. w bagażu. Mogą dostać się do naszych mieszkań wraz z zakupionymi meblami, odzieżą, pościelą , jeśli rzeczy te są zakupione na rynku wtórnym. Pluskwy potrafią tez wędrować między sąsiadującymi mieszkaniami przez otwory w ścianach, szczeliny, szpary.

Czy mam pluskwy?

Oznaki obecności pluskiew w pomieszczeniach:

– czerwone, brązowe, plamki na ścianach lub innych powierzchniach,

– krwawe plamki na pościeli,

– pancerzyki , pozostałości linek larwalnych,

 – skórne zmiany alergiczne,

– grudki zapalne,

– świąd skóry,

– pokrzywka.

Jak się ustrzec przed pluskwami?

Należy przestrzegać reżimu higieny w bezpośrednim otoczeniu i skutecznie dbać o porządek. Warto po każdej podróży, która miała element noclegu i odbywała się w hotelu, akademiku, stancji, dokładnie obejrzeć bagaż i jego zawartość.

Jak zwalczyć pluskwy?

To spore wyzwanie ze względu na odporność tych owadów na środki owadobójcze. Zwalczanie najlepiej powierzyć specjalistycznej firmie, aby pozbycie się ich było skuteczne i bezpieczne. Potrzebna jest duża wiedza na temat samego pasożyta, miejsc w którym może się ukryć, przygotowania zainfekowanych pomieszczeń, aby zabieg był skuteczny .Bardzo istotne jest bezpieczeństwo przeprowadzonego zabiegu, dlatego wieloletnie doświadczenie  w zwalczaniu pluskiew warto powierzyć nam. Liczne zabiegi przeprowadzone przez nasza firmę One Trap, w celu zwalczania pluskwy, pomogły już wielu klientom. Działamy na terenie Elbląga, Braniewa. Dojedziemy również do Nowego Dworu Gdańskiego i Gdańska.  Zapraszamy do kontaktu.