Przejdź do treści

Pluskwy w domu – czy są groźne? Jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe mogą się pojawić w każdym mieszkaniu. Składają jaja w każdych szczelinach, a ich pożywieniem stanowi ludzka krew. Ich ukąszenia mogą wywołać reakcje alergiczne i swędzenie, a nawet infekcje bakteryjne. Jeśli podejrzewamy u siebie pluskwy należy podjąć zdecydowane kroki.

Występowanie pluskiew w domu nie musi się wiązać z jego brakiem higieny. Domownicy mogą je przynieść z różnych miejsc, np. hotelów, szkół, szpitali, a nawet środków transportu publicznego czy innych miejsc publicznych. Nie da się tego uniknąć – dlatego nawet jeśli dbamy o porządek naszego mieszkania, możemy napotkać w nim pluskwy.

Jak wygląda pluskwa

Pluskwa domowa jest niewielka – ma zaledwie 3-6 mm. Jest brązowa, z charakterystycznym, pomarszczonym odwłokiem. Gdy pożywi się krwią jej kolor zmienia się na purpurowy. Nie posiada skrzydeł. Samica składa jaja w każdych możliwych szczelinach w domu, np. w listwach, meblach, podłodze, pod tapetą, w ścianach czy za ramami obrazów. W ciągu swojego życia może złożyć nawet 500 jaj. Są w stanie przeżyć w skrajnych warunkach, jednak giną pod wpływem bardzo wysokich temperatur.

Pluskwy aktywne są nocą – kąsają, kiedy człowiek jest w bezruchu, czyli głównie podczas snu.

Jak groźne są pluskwy? Jak je rozpoznać?

Można je napotkać na ramach łóżek, w narożnikach ścian czy pod obrazami. Zostawiają również po sobie dużo odchodów w postaci drobnych, małych kropek.

Ich obecność mogą również zdradzić ślady ukąszeń na naszym ciele. Preferują odsłonięte części ciała, czyli głównie nogi i ręce. Miejsca ukąszeń powodują swędzenie i są zaczerwienione, podobne do ukąszeń po komarze. Pluskwy gryzą 3-4 razy, w linii bądź trójkącie

Jak zwalczyć pluskwy

Pozbycie się pluskiew na własną rękę jest dość ciężkim i czasochłonnym procesem, który nie zawsze gwarantuje ich całkowite usunięcie.

Jeśli chcemy raz na zawsze pozbyć się pluskiew, najlepszą metodą będzie zlecenie do tego profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej. Stosują wtedy opryskiwanie silnymi środkami, do których tylko oni mają dostęp. Robią to dwukrotnie, w odstępie 3 tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *