Przejdź do treści

Zwalczanie pcheł

W przypadku insektów o wiele łatwiej zapobiegać ich inwazjom niż z nimi walczyć. Niestety, nawet przy zachowaniu wszelkich zasad higieny i stosowaniu zabezpieczeń może okazać się, że nasz pupil przyniósł do domu pchły. Co więcej, ci nieproszeni goście mogą przedostać się do naszych domów i mieszkań nawet wtedy, jeśli nie posiadamy zwierząt – wystarczy krótki pobyt człowieka w miejscu ich bytowania, by nieświadomie przeniósł je dalej. Każdy, kto choć raz miał styczność z tymi insektami, wie, jak bardzo potrafią być uciążliwe i jak ciężko je zwalczyć. Po czym poznać, że nasz dom zaatakowały pchły? Jeśli pchły zaatakowały psa bądź kota, można u nich zauważyć zmiany w zachowaniu. Częściej się myją, drapią, a nawet i gryzą. U człowieka natomiast widoczne są specyficzne ślady po ugryzieniach tych insektów. Towarzyszą im reakcje alergiczne – zaczerwienienie i uciążliwy świąd. Jak pozbyć się pcheł? Walka z tymi nieproszonymi gośćmi nie jest łatwa. Nie dość, że bardzo szybko się rozmnażają, to jeszcze trudno je wykryć (mają niesamowicie małe wymiary). Najczęściej bytują na skórze zwierząt, ale też w ich posłaniach, a także różnego rodzaju zakamarkach. 

Dlatego najskuteczniejszą metodą do zwalczania pcheł będzie przeprowadzenie profesjonalnej dezynsekcji przy wykorzystaniu specjalnych preparatów. Opryski wykonywane są bezpośrednio na miejsca występowania pcheł oraz ich jaj, a także metodą zamgławiania ULV, dzięki której wytworzona mgła z preparatem dociera do każdego zakamarka. Bardzo ważne, by dezynsekcji poddać cały dom, mieszkanie czy też inną przestrzeń, na której pojawiły się pchły. Te małe insekty lubią się chować w listwach przypodłogowych, szczelinach parkietu, pod meblami, a także w dywanach. Jeśli w domu mieszkają zwierzęta, należy również udać się weterynarza, który zaleci bezpieczne dla nich metody zarówno zwalczenia pcheł, jak i ochrony przed ich powrotem. W przypadku tych uciążliwych „gości” trzeba działać kompleksowo. Dlatego konieczna będzie zarówno wizyta u weterynarza, jak i przeprowadzenie profesjonalnej dezynsekcji. 

Niezbędne będzie również wypranie posłań pupili, a także koców, pościeli i innych miejsc, gdzie wylegiwały się nasze zwierzaki. Warto przy tym pamiętać, że pchły i ich jaja giną w temperaturze powyżej 45 stopni Celsjusza.