Przejdź do treści

Ozonowanie – kiedy jest konieczne?

Jeśli ryzyko zakażenia wzrasta, należy postawić na sprawdzone metody dezynfekcji pomieszczeń. Najlepiej z zastosowaniem środka o bardzo wysokiej skuteczności działania. Pod tym względem świetnie sprawdza się zwłaszcza ozonowanie, pozwalające wyeliminować zagrożenie powodowane przez wirusy oraz bakterie.

Ozon to jeden z najsilniejszych utleniaczy, który doskonale radzi sobie z wszelkimi groźnymi mikroorganizmami. Stosuje się go w często użytkowanych pomieszczeniach, a także w pojazdach. Na ozonowanie warto zdecydować się między innymi w:

  • restauracjach,
  • sklepach,
  • biurach,
  • środkach komunikacji miejskiej,
  • punktach usługowych,
  • szkołach i przedszkolach,
  • kościołach.


Wszędzie tam, gdzie pojawia się spora grupa ludzi. Takie miejsca w sposób zdecydowany sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób kontaktowych, dlatego należy je regularnie czyścić i dezynfekować. Dbałość o tego typu działania pozwoli znacząco zmniejszyć zagrożenie.

W jakich sytuacjach warto przeprowadzić ozonowanie?

Jak pokazuje praktyka, rozwój szkodliwych mikroorganizmów może być bardzo szybki. Z tego powodu nie wystarczy przeprowadzić dezynfekcji raz. Musi być ona stale powtarzana – im częściej, tym lepiej. Tyczy się to zwłaszcza miejsc odwiedzanych przez spore grupy ludzi, gdzie ich wymienność jest na wysokim poziomie. Dobrym na to przykładem będą chociażby punkty usługowe, takie jak salony fryzjerskie bądź kosmetyczne. Codziennie przebywa w nich od kilkunastu do kilkudziesięciu osób – transmisja zarazków może być więc wysoka.

To samo tyczy się urzędów i miejsc publicznych. Ozonowanie nie tylko zneutralizuje bakterie i wirusy, ale też utrudni ich rozwój. Tak rozumiana dezynfekcja jest zalecana również wówczas, gdy zachodzi potrzeba wyeliminowania grzybów oraz pleśni z pomieszczeń.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, śmiało można stwierdzić, że ozon powinien być używany zawsze wtedy, gdy zachodzi ryzyko zakażenia. Działania profilaktyczne pozwolą uniknąć wielu groźnych sytuacji i pogłębienia problemu.

Jak przeprowadzane jest ozonowanie?

Skuteczna dezynfekcja przeprowadzana przez specjalistów to dla wielu firm obecnie podstawa funkcjonowania. Nie tylko ze względu na obowiązujące obostrzenia, ale też z powodu wymagań, jakie stawiają klienci. Wynikają one najczęściej z obaw przed zarażeniem. Ludzie chcą odwiedzać miejsca, które są po prostu bezpieczne, dzięki czemu nie potęgują zagrożenia.

Właściciele sklepów oraz punktów usługowych muszą więc zrobić wszystko, aby ich lokale spełniały tego typu wymagania. W przeciwnym wypadku klienci nie będą interesowali się dostępnymi produktami bądź usługami. To zaś przełoży się na gorsze wyniki finansowe.

Mając to na uwadze, warto podkreślić, ze ozonowanie powinno być realizowane na co dzień. Najlepiej z użyciem odpowiednio dobranych ozonatorów. Urządzenia te ustawiane są w wybranych miejscach (najczęściej bardzo wysoko, tuż pod sufitem), umożliwiających uzyskanie największej skuteczności dezynfekcji. Specjaliści przeprowadzają dokładną analizę wszystkich kryteriów, które muszą zostać spełnione, a następnie decydują o potrzebnej mocy i sprawności stosowanych sprzętów.

Tak rozumiane ozonowanie pozwala zneutralizować bakterie, wirusy, grzyby, pleść i nieprzyjemne zapachy. Pomieszczenie stanie się czyste oraz bezpieczne, a przebywanie w nim będzie bardzo komfortowe. Dla właścicieli firm jest to szczególnie ważne. Dzięki temu mogą bowiem skupić się na prowadzeniu biznesu. Zyskują również znaczącą zachętę dla klientów, którzy przestaną obawiać się odwiedzania siedziby przedsiębiorstwa, sklepu bądź punktu usługowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *