Przejdź do treści

Mity i fakty o szerszeniach

Szerszeń europejski, który jest potocznie nazywany szerszeniem, to owad należący do grupy żądłówek. Ze względu na swoje rozmiary i złą sławę wyrosło wokół niego wiele mitów, które jak to zwykle bywa, nie mają zbyt dużo wspólnego z prawdą. Niemniej jednak, są to niezwykle niebezpieczne owady, dlatego samodzielnie usuwanie gniazd szerszeni wiąże się z możliwością utraty zdrowia, a nawet życia.

Szerszeń europejski – najważniejsze informacje

Szerszenie, ze względu na swoją wielkość, są kojarzone z owadami, które dysponują niezwykle silnym jadem. Jest to oczywiście mit. Jad pszczoły jest zdecydowanie silniejszy, choć jej ukąszenie bywa mniej bolesne. Z czego to wynika? Przede wszystkim ze stosunkowo wysokiego stężenia acetylocholiny, czyli toksyny odpowiedzialnej m.in. za wywoływanie bólu. W jadzie szerszenia jest jej około 5%.

  • Czy szerszenie plujące jadem to mit? Zdecydowanie nie. Te owady potrafią niezwykle precyzyjnie zlokalizować oczy przeciwnika bądź ofiary i pstryknąć w ich kierunku jadem. W przypadku człowieka kończy się to natychmiastowym bólem i pieczeniem. Samodzielne usuwanie gniazd szerszeni wiąże się nie tylko z licznymi ukąszeniami, ale również ryzykiem dostania się jadu do oczu.
  • Czy szerszenie są szkodnikami? I tak, i nie. Z jednej strony te owady często uszkadzają młode drzewka i podgryzają owoce, dlatego nie są zbyt lubiane przez leśników i sadowników. Z drugiej zaś eliminują chore pszczoły i ograniczają rozwój szkodników żerujących na uprawach.

Zdecydowana większość szerszeni zakłada gniazda w lasach liściastych (szczególnie w dziuplach dębów). Ze względu na systematycznie zmniejszające się terytorium, zaczynają bytować w bliskiej odległości siedzib ludzkich. Niestety stwarza to duże niebezpieczeństwo zarówno dla domowników, jak i zwierząt. Jeżeli zaobserwujemy ich gniazdo, należy jak najszybciej je usunąć. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy oferującej usuwanie gniazd szerszeni to najszybsze i przede wszystkim najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Mity i fakty o szerszeniach – ciąg dalszy

Czy jedno ukąszenie szerszenia może spowodować zgon? W przypadku gdy dorosła osoba nie jest uczulona na jad, jest to praktycznie niemożliwe. Jednak nie można jednoznacznie powiedzieć, że jest to mit. U osób, które są uczulone na jad może dojść do groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego. Wówczas pojawiają się problemy z oddychaniem. W takich sytuacjach należy jak najszybciej udać się do szpitala.

  • Czy szerszenie są agresywne? Jest to mit, który jest powtarzany przez wiele osób. Okazuje się jednak, że te owady atakują wyłącznie, gdy są sprowokowane. Szerszenie są zdecydowanie bardziej spokojne niż np. osy. Niestety, jeżeli ich gniazda znajdują się blisko osad ludzkich, wówczas owady czują się zagrożone i mogą zaatakować bez powodu.
  • Czy gniazda szerszeni mierzą nawet kilka metrów? Jest to mit – zdecydowana większość gniazd osiąga niewielkie rozmiary i nie przekracza 50 cm wysokości.
  • Czy w jednym gnieździe może być kilkanaście tysięcy szerszeni? Kolejny mit. Szerszeń europejski zakłada gniazda, w których najczęściej żyje do 700 sztuk. W praktyce jednak, w środku znajduje znacznie mniej owadów.

Profesjonalne usuwanie gniazd szerszeni wymaga nie tylko specjalnego sprzętu, ale również doświadczenia. Niejednokrotnie są one zlokalizowane w trudno dostępnych miejscach, co wymaga dodatkowych czynności związanych z ich bezpiecznym i przede wszystkim skutecznym usunięciem. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod jest zamgławianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *