Wgryzają się w skórę żywiciela i żywią się jego krwią nawet przez 15 dni. Kleszcze, bo o nich mowa, to zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Przenoszą bowiem liczne choroby. Dlatego warto ich unikać. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Jak więc walczyć z tymi pajęczakami? Czy odkomarzanie to skuteczna strategia?
Kleszcze – czy są groźne?
Chociaż aparat gębowy kleszcza jest grubszy niż u innych pasożytów, jego ukąszenie nie boli. Pajęczak wydziela bowiem środek znieczulający, który sprawia, że może on pozostawać niewykryty nawet przez kilka dni. W tym czasie może bez przeszkód żywić się krwią, przenosząc do krwiobiegu ofiary krętki boreliozy. Oczywiście nie każdy kleszcz zarazi człowieka boreliozą. Niemniej warto się przed tym zabezpieczyć. Czy odkomarzanie to dobre rozwiązanie?
Wbrew pozorom kleszcze są obecne nie tylko w lasach. Bytują również w trawie, w związku z czym nawet podwórko i przydomowy ogródek nie są od nich wolne. Jedną z metod zabezpieczenia się przed nimi jest zastosowanie indywidualnych środków ochrony, czyli preparatów odstraszających kleszcze. Aplikuje się je na odzież oraz bezpośrednio na skórę. Chronią one przed ukąszeniem pajęczaka przez kilka-kilkanaście godzin. Nie są jednak w stu procentach skuteczne.
Opryski na kleszcze – czy to skuteczne rozwiązanie?
Jeszcze innym sposobem zwalczanie kleszczy jest wykonanie zabiegu zamgławiania lub oprysku ULV. Jak sama nazwa wskazuje, jest to metoda walki głównie z komarami. Za jednym zamachem można się bowiem pozbyć kleszczy i komarów. Jak to wygląda w praktyce?
Trudno jednoznacznie określić, jak przebiega odkomarzanie. Każdorazowo bowiem jest to zabieg dostosowywany do indywidualnych potrzeb – zarówno pod względem metody, jak i zastosowanego preparatu. Zapewnia to jego wysoką efektywność i pozwala rozszerzyć działanie także na kleszcze.
W ten sposób zabezpieczyć można:
- podwórka,
- przydomowe ogrody,
- parki i skwery,
- miejsca imprez plenerowych.
Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest ładna pogoda. W deszczowe dni odkomarzanie nie jest przeprowadzane, gdyż opady obniżają skuteczność działania zastosowanego preparatu.
Kleszcze – jakie niosą zagrożenie?
Wspomniana borelioza nie jest jedynym zagrożeniem, jakie niesie za sobą ukąszenie kleszcza. Pajęczaki są siedliskiem wielu patogenów – czynników chorobotwórczych, które mogą powodować poważne dolegliwości. Wśród najniebezpieczniejszych wymienić można kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). To choroba śmiertelna, na którą nie ma lekarstwa. Leczenie polega na łagodzeniu występujących objawów oraz uśmierzaniu dolegliwości bólowych i gorączki. Przed KZM można się jednak zabezpieczyć poprzez szczepienie.
Borelioza to najczęściej występująca choroba odkleszczowa. Pajęczaki te przenoszą jednak także mniej powszechne choroby, w tym:
- anaplazmozę granulocytarną (HGA) – czyli ostrą chorobę gorączkową,
- gorączkę Q – która może przenosić się ze zwierząt na ludzi,
- babeszjozę,
- krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną (CCHF).
Kleszcze to groźne pajęczaki, które wbrew pozorom obecne są nie tylko w lasach. Na ich ukąszenie narażasz się każdego dnia, po prostu spędzając czas na świeżym powietrzu. Dlatego warto się przed nimi zabezpieczyć. Jedną z metod jest odkomarzanie, które działa także w przypadku kleszczy, skutecznie je odstraszając.