Przejdź do treści

Jakie szkodniki należy od razu zwalczać i jakie są na to sposoby?

Pojawienie się szkodników w domu, mieszkaniu, biurze lub innym budynku powinno prowadzić do natychmiastowego działania. Dlaczego? Ponieważ w wielu przypadkach rozwijają się one w mgnieniu oka. Ewentualna zwłoka może więc w znaczącym stopniu pogłębić ten problem.


W takiej sytuacji zwalczanie szkodników staje się znacznie trudniejsze. Oczywiście nie jest niemożliwe, jednak wymaga intensywniejszych starań. Do tego trzeba dodać wszelkie szkody wyrządzone przez intruzów – od brudu, po bakterie i bolesne ukąszenia.

Przykłady szkodników zwalczanych we wnętrzach mieszkalnych, biurowych i przemysłowych

Jak łatwo się domyślić, lista ta może być naprawdę długa. Wato więc skupić się tylko na tych pojawiających się zdecydowanie najczęściej. Biorąc pod uwagę takie kryteria wyboru, w ostatecznym zestawieniu znajdą się:

 • pluskwy,
 • muchy,
 • prusaki,
 • mole,
 • karaluchy,
 • osy,
 • wszy,
 • pszczoły.

Szybka reakcja na problem sprawi, że szkodniki nie zdążą się rozprzestrzenić i narobić poważnych szkód. To z kolei sprawi, że dezynsekcja będzie trwała krócej. Oczywiście pod warunkiem wyboru właściwego sposobu walki z intruzami.

Najczęściej wykorzystywane metody dezynsekcji

Za każdym razem powinny być dobierane w zależności od specyfiki szkodników, a także rodzaju pomieszczeń, w których się znalazły. Dokładna analiza tego typu kwestii sprawi, że dezynsekcja okaże się po prostu skuteczna.

Zostanie przeprowadzone bez większych trudności – w sposób szybki i sprawny. Jakie więc sposoby stosowane są najczęściej.

 1. Dezynsekcja mechaniczna – zdecydowanie najprostsza, polega na użyciu specjalnych pułapek oraz lepów, które mają „zebrać” znajdujące się we wnętrzach szkodniki. Powinna być realizowana razem z dokładnym sprzątaniem (odkurzanie, czyszczenie mebli, podłóg etc.), jak również z uszczelnianiem pomieszczeń.
 2. Dezynsekcja chemiczna – zwalczanie szkodników w tym przypadku polega na użyciu specjalnie dobranych środków – insektycydów. To nic innego, jak trutki, które różnią się sposobem działania. Ich cel jest jednak zawsze taki sam, ograniczenie rozprzestrzeniania się intruzów. Z tego powodu powinny znaleźć się w miejscach, w których z jednej strony zapewnią najwyższą skuteczność działania, z drugiej będą w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych.
 3. Dezynsekcja biologiczna – miejsce środków chemicznych zastępują inne organizmy, które mają zwalczyć szkodniki. Metoda ta jest często stosowana zwłaszcza na zewnątrz.

Bez względu na wybrany sposób zwalczania szkodników, jego realizacja musi odbywać się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Na początek należy dokładnie przeanalizować specyfikę oraz źródło problemu. Dopiero po uzyskaniu tego typu informacji dochodzi do wyboru najlepszej metody. Jej wykonanie również ma ogromne znaczenie. Ewentualne błędy bądź zaniedbania nie tylko obniżą skuteczność dezynsekcji, ale też mogą prowadzić do zagrożenia dla ludzi i zwierząt domowych.

Wszystko to sprawia, że zwalczanie szkodników dobrze jest zlecić specjalistom. Mowa tutaj o firmach porządkowych, tworzonych przez doświadczonych fachowców, którzy mają za sobą wiele tego typu zadań. Przekłada się to na gwarancję wyboru właściwego sposobu, a także jego odpowiedniego wykonania. W taki sposób, by szkodniki przestały stwarzać problem. Tyczy się to wszystkich pomieszczeń, niezależnie od ich przeznaczenia. Dezynsekcja przeprowadzana jest bowiem nie tylko w mieszkaniach i biurach, ale również w biurach, gabinetach, zakładach produkcyjnych, szkołach i urzędach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *