Przejdź do treści

Jak ustrzec się przed szerszeniami w sezonie letnim?

Sezon letni to nie tylko czas błogiego odpoczynku, ale również okres wzmożonej aktywności wielu owadów. Część z nich stanowi zagrożenie dla człowieka. Powszechny strach budzą m.in. szerszenie. Ich ukąszenie jest bolesne i niebezpieczne dla osób uczulonych na jad. Jak więc ustrzec się przed nimi? Czy samodzielnie usuwanie gniazd szerszeni to dobre posunięcie?

Szerszenie – czy są groźne? Jak się przed nimi ustrzec?

Szerszenie to owady, które swym wyglądem przypominają osy. Są jednak od nich większe, a swoje przybycie obwieszczają nieprzyjemnym dla człowieka dźwiękiem, przez co sprawiają wrażenie groźniejszych. Tymczasem ich jad zawiera tylko nieznacznie więcej toksyn. Są również mniej agresywne niż osy i rzadziej atakują ludzi.

Niemniej sieją postrach. Ich użądlenie jest bowiem boleśniejsze niż użądlenie osy, czy pszczoły. To „zasługa” większego żądła, które głębiej penetruje skórę, oraz zawartości acetylocholiny w jadzie. Wywołuje ona silne pieczenie rany. Obecność tych owadów w pobliżu ludzkich domostw uznaje się więc nie tylko za uciążliwą, ale i niebezpieczną, zwłaszcza dla osób uczulonych na ich jad. Dlatego usuwanie gniazd szerszeni to częsta praktyka.

Nie zawsze jednak przybycie owada oznacza, że w nieopodal znajduje się gniazdo. Bywa, że jego obecność jest związana z poszukiwaniem odpowiedniego miejsca dla założenia kolonii. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby, by ustrzec się przed nieproszonymi gośćmi. Jakie?

  • Wykorzystanie roślin, których zapach odstrasza szerszenie. Owady nie przepadają za zapachem czosnku, bratków, lawendy oraz pelargonii. Dlatego warto otoczyć się tymi roślinami. Nie tylko odstraszają one szerszenie, ale również pięknie kwitną. Będą więc stanowić atrakcyjną ozdobę balkonu, tarasu czy też ogrodu.
  • Użycie pułapek na szerszenie. Pułapki działają inaczej. Zawierają bowiem substancje, które wabią owady z rodziny osowatych, co kończy się ich śmiercią. Po kilku incydentach instynkt samozachowawczy każe szerszeniom uznać dany obszar za niebezpieczny, stąd też przenoszą się w inne miejsce. Co ważne, zawarty w pułapce roztwór jest neutralny dla pszczół.

Usuwanie gniazd szerszeni – jak to zrobić bez narażenia zdrowia?

Sprawa komplikuje się nieco, gdy w pobliżu domostwa znajduje się gniazdo szerszeni. Wówczas wizyty owadów są częstsze, a co za tym idzie bardziej uciążliwe. Dlatego warto się go jak najszybciej pozbyć. Samodzielne usuwanie gniazd szerszeni nie jest jednak dobrą opcją. Nieumiejętnie wykonane rozzłości owady i zmusi je do ataku, co może wiązać się z serią bolesnych ukąszeń, która jest szczególnie niebezpieczna dla osób uczulonych na jad błonkoskrzydłych.

Dlatego usuwanie gniazd szerszeni warto zlecić profesjonalnej firmie dezynsekcyjnej, która ma doświadczenie w tego typu pracach. Dzięki temu wszystko odbędzie się w bezpiecznych warunkach. W zależności od miejsca ulokowania gniazda i specyfiki sytuacji eksperci dobiorą odpowiednią metodę, np. oprysk czy też zamgławianie.

Sezon letni to okres wzmożonej aktywności szerszeni. Strach przed nimi nie do końca jest uzasadniony, co jednak nie oznacza, że można bagatelizować problem. Odstraszanie zapachami i pułapki zwykle pomagają. Kiedy jednak owady uwiły już gniazdo, potrzeba specjalistycznego wsparcia. Usuwanie gniazd szerszeni to wymagające zadanie.

Bez doświadczenia oraz specjalistycznych preparatów i narzędzi może zakończyć się fiaskiem. Lepiej więc nie ryzykować, zwłaszcza że w sytuacji zagrożenia szerszenie robią się agresywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *