Właściwości utleniające ozonu sprawiają, że jest on uznawany za jeden z najsilniejszych środków do dezynfekcji. Skutecznie usuwa bakterie, wirusy i nieprzyjemne zapachy. Nic więc dziwnego, że ozonowanie pomieszczeń cieszy się rosnącą popularnością. Żeby jednak zabieg był bezpieczny i odniósł pożądane skutki, należy przygotować do niego wnętrza. Co zrobić? O czym pamiętać?
Ozonowanie pomieszczeń – jak się do niego przygotować? Pierwsze kroki
Ozon to wysoce reaktywny gaz, który łatwo wchodzi w reakcję z innymi cząsteczkami, doprowadzając do ich rozpadu. Takie działanie sprawiło, że znalazł on zastosowanie w dezynfekcji pomieszczeń. Skutecznie bowiem usuwa mikroorganizmy i brzydkie zapachy.
W stężeniu roboczym ozon jest toksyczny nie tylko dla bakterii czy też wirusów, ale wszystkich organizmów żywych i materiałów pochodzenia organicznego. Dlatego ozonowanie pomieszczeń musi się odbywać z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa. W przeciwnym razie przyniesie więcej szkód niż pożytku. Co więc należy zrobić? Jak się przygotować do zabiegu?
W pierwszej kolejności trzeba gruntownie posprzątać pomieszczenia, które mają być ozonowane. Porządki powinny obejmować:
- wytarcie rozlanych pyłów,
- wyrzucenie odpadków i resztek organicznych,
- odkurzanie,
- wywietrzenie wnętrz.
Usunąć należy również źródła przykrych zapachów. Jeśli powodem problemów jest nadmierna wilgoć lub grzyb, należy wyeliminować przyczyny ich powstawania, osuszyć pomieszczenie oraz użyć środka grzybobójczego, a dopiero potem zastosować ozon. W przeciwnym razie nieprzyjemne brzydkie zapachy powrócą.
Jak jeszcze przygotować się do ozonowania pomieszczeń?
Wyeliminowanie źródeł problemów i gruntowne uprzątnięcie przestrzeni to jednak nie wszystko. Jak zostało wspomniane, ozon wchodzi w reakcję ze wszystkimi organizmami żywymi oraz materiałami pochodzenia organicznego. Dlatego należy wynieść z pomieszczenia rośliny i klatki ze zwierzętami (w tym akwaria), a także urządzenia elektroniczne, dzieła sztuki i meble. Jeśli usunięcie przedmiotów z wnętrza jest niemożliwe, należy je starannie zakryć przy pomocy folii i taśmy samoprzylepnej.
Zająć należy się również kratkami wentylacyjnymi. W zależności od tego, gdzie zabieg ma miejsce, procedura postępowania jest odmienna. Jeśli ozonowanie pomieszczeń odbywa się w:
- mieszkaniu – należy uszczelnić kratkę wentylacyjną przy pomocy folii i taśmy samoprzylepnej. W przeciwnym razie ozon przedostanie się do sąsiadów, gdzie może stwarzać zagrożenie,
- domu jednorodzinnym – wówczas zakrywanie kratek wentylacyjnych nie jest wskazane, gdyż to właśnie w kanałach wentylacyjnych bytuje najwięcej grzybów, roztoczy i bakterii.
Na koniec należy sprawdzić szczelność okien. Wszelkie szpary warto zabezpieczyć taśmą samoprzylepną. Tuż przed zabiegiem trzeba również uszczelnić szparę w drzwiach, tak aby ozon nie wydostawał się przez nią z pomieszczenia (mieszkania).
Co ważne, w ozonowanych wnętrzach może przebywać wyłącznie osoba do tego uprawniona – specjalista od ozonowania. Najczęściej określa on prawidłowe stężenie ozonu oraz ustawia włącznik/wyłącznik czasowy, a następnie uruchamia specjalistyczny sprzęt (ozonator) i wychodzi z wnętrza, by nie wdychać gazu.
Ozonowanie pomieszczeń to zabieg, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Dzięki powyższym wskazówkom odpowiednio zabezpieczysz wnętrza i znajdujące się w nich przedmioty oraz organizmy żywe. Wsparciem merytorycznym służą również specjaliści od ozonowania. Nie bój się więc zadawać im pytań.