Przejdź do treści

Dezynfekcja – kiedy jest obowiązkowa?

Zabiegi mające na celu zniszczenie drobnoustrojów oraz ich form przetrwalnikowych są przeprowadzane zarówno w obiektach publicznych, jak i prywatnych. Dezynfekcja pomieszczeń jest potrzebna wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się groźnych dla zdrowia wirusów, bakterii oraz innych niebezpiecznych mikroorganizmów. Na tego typu zabieg warto zdecydować się w wielu sytuacjach. Przebywanie w sterylnym i bezpiecznym obiekcie w ogromnym stopniu przekłada się na komfort oraz samopoczucie. Kto powinien zdecydowanie skorzystać z tego typu usług?

Dezynfekcja pomieszczeń w obiektach publicznych

Przedszkola, szkoły, szpitale oraz żłobki to jedne z tych miejsc, gdzie ilość drobnoustrojów jest największa. Wynika to z nagromadzenia w jednym miejscu sporej liczby osób, które bardzo często są przeziębione lub chorują na różnego rodzaju choroby zakaźne. Ryzyko zarażenia dotyczy zatem nie tylko personelu, ale również pacjentów oraz dzieci. W przypadku przedszkoli i żłobków źródłem bakterii i wirusów są także zabawki, dywany, stoliki, krzesła oraz wspólna łazienka.

W obiektach publicznych jednym z najlepszych sposobów dezynfekcji jest ozonowanie. W ten sposób można pozbyć się nie tylko drobnoustrojów, ale również nieprzyjemnych zapachów. Ogromną zaletą tej metody jest możliwość dotarcia do wszelkich, nawet najtrudniejszych miejsc – szczelin, przewodów wentylacyjnych oraz sufitu. Co istotne, ozon nie wpływa negatywnie na wyposażenie wnętrza. Ten sposób dezynfekcji znakomicie sprawdza się w przypadku koronawirusa. Jeśli w obiekcie publicznym rozprzestrzenił się COVID-19, zdecydowanie warto skorzystać z usług firm oferujących ozonowanie.

Odkażenie pomieszczenia po zmarłym

Niezależnie od tego czy zgon nastąpił w sposób naturalny, czy był wynikiem samobójstwa, morderstwa lub nieszczęśliwego wypadku, dezynfekcja pomieszczeń w takich sytuacjach jest absolutnie obowiązkowa. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że we wnętrzu nic się nie zmieniło, ryzyko istnienia drobnoustrojów zagrażających zdrowiu jest bardzo duże. Dobór sprzętu oraz środków chemicznych musi być dopasowany do konkretnej sytuacji z jaką mają do czynienia fachowcy, biorąc pod uwagę obecność płynów ustrojowych, stan rozkładu zwłok oraz rodzaj śmierci.

Chcąc pozbyć się uciążliwego odoru po zmarłym, a także zlikwidować resztki bakterii, również warto postawić na ozonowanie. Warto zaznaczyć, że ta metoda nie maskuje brzydkich zapachów, a trwale je usuwa.

Dezynfekcja klimatyzacji w samochodzie

Obecność grzybów w klimatyzacji samochodowej nie tylko wpływa na nasz komfort i samopoczucie podczas jazdy, ale również stanowi zagrożenie dla zdrowia. Kontakt z tego typu drobnoustrojami może powodować alergię oraz negatywnie wpływać na układ oddechowy. Jeśli na dodatek nasz styl życia lub praca wymagają spędzania w pojeździe wielu godzin w ciągu dnia, powinniśmy jak najszybciej zdecydować się na dezynfekcję. W ten sposób możemy także usunąć wiele nieprzyjemnych zapachów, np. po papierosach, rozlanych płynach, zwierzętach itp.

Decydując się na ozonowanie, mamy pewność, że gaz dotrze w najgłębsze miejsca klimatyzacji i usunie źródło problemu. Świeże powietrze w samochodzie sprawi, że jazda będzie dużo bardziej przyjemna i zdrowsza. Na tego typu zabieg warto zdecydować się również w sytuacji gdy zakupiliśmy starszy samochód i zależy nam na pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów lub gdy zamierzamy sprzedać własny pojazd. Auto pachnące świeżością z pewnością będzie cieszyć się większym zainteresowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *