ONE TRAP Andrzej Ziółkowski

Odkomarzanie

Komary przez swoją agresywność, nachalność i masowe występowanie mogą stanowić prawdziwą plagę w okresie letnim. Ich obecność potrafi zepsuć nawet najpiękniejszy wieczór spędzony z bliskimi na świeżym powietrzu. Nie stanowi dla nich problemu również wdarcie się do domu czy mieszkania. Uciążliwe bzyczenie, które nie pozwala zasnąć, bolesne i swędzące ugryzienia – z tym kojarzą nam się te owady i stąd wynika tak wielka niechęć do nich. Jednak nie każdy wie, że tylko samice pobierają krew, która jest im niezbędna jako źródło białka potrzebnego do rozwoju jaj. Samce natomiast żywią się sokami roślin i nektarem z kwiatów.

Po napiciu się krwi samica składa kilkaset jaj w miejscach, gdzie gromadzi się woda. Larwy owadów nie rozwijają się w wodach płynących - nie znoszą prądu wody i falowania.

Czy istnieje 100% skuteczny sposób na zwalczanie komarów?

Niestety, nikt nie jest w stanie zapewnić całkowitej eliminacji owadów. Tym bardziej, że stanowią ważną część ekosystemu. Można jednak ograniczyć ich populację na danym terenie poprzez zastosowanie specjalistycznych oprysków.

Dla zwiększenia skuteczności odkomarzenia warto zadbać o takie czynności jak:

  • przed zastosowaniem oprysków należy usunąć miejsca namnażania się owadów (stare opony, puste puszki, butelki), a także oczyścić rynny i osuszyć wszystkie miejsca, gdzie może stać mała ilość wody,
  • do oczek wodnych i stawów należy zastosować larwicydy,
  • należy regularnie przycinać trawy,
  • dezynsekcja nie powinna być przeprowadzana podczas deszczowej pogody (deszcz spowoduje spłukanie preparatu z liści).

Warto skupić się na większym terenie – im większa powierzchnia zostanie poddana dezynsekcji, tym dłużej będziemy cieszyć się brakiem obecności insektów. Odkomarzanie sprawdzi się przed koncertami na świeżym powietrzu, dla hoteli i ośrodków wczasowych w okolicach lasu czy na prywatnych działkach przy domu.

Zwalczanie komarów wykonujemy na terenie miast: Braniewo, Pasłęk, Malbork, Stegna, Kąty Ryckie, Krynica Morska, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Elbląg.