ONE TRAP Andrzej Ziółkowski

Deratyzacja


W przypadku obecności szczurów, myszy bądź innych gryzoni w gospodarstwach domowych i wszelkiego rodzaju obiektach, należy podjąć z nimi natychmiastową walkę i postawić na skuteczną deratyzację. Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się gryzoni czy innych szkodników domowymi sposobami. Niestety, bardzo często niezastąpiona okazuje się jedynie profesjonalna deratyzacja, która nie tylko pozwoli pozbyć się szkodników, ale także zabezpieczy przed ich ponowną inwazją.
Uszkodzona rura kanalizacyjna przez szczury

Pułapki mechaniczne w działaniu


Jakie zagrożenie niesie ze sobą obecność gryzoni?

Szczury, myszy i inne szkodniki wywołują zazwyczaj wstręt i odrazę. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego należy jak najszybciej usunąć je zarówno z domu, jak i wszelkiego rodzaju obiektów użyteczności publicznej.

Szczury czy myszy pojawiają się w piwnicach, garażach, na strychach i nie tylko. Nie mają oporów także przed tym, żeby zagnieździć się w naszych spiżarniach czy też kuchniach. Pojawiają się także w sklepach, obiektach gastronomicznych, magazynach i wszędzie tam, gdzie mogą mieć kontakt z odpadami bądź resztkami żywności.

Deratyzacja jest ważna z ekonomicznego, jak i zdrowotnego punktu widzenia. Odszczurzanie pozwoli bowiem uniknąć dalszych szkód (uszkadzanie przewodów elektrycznych, rur odpływowych, konstrukcji budynków, itp.), a także zapobiegnie roznoszeniu bakterii i wirusów. Gryzonie zanieczyszczają bowiem produkty oraz ich opakowania swoimi odchodami, śliną oraz sierścią, co w konsekwencji może być przyczyną zachorowań na toksoplazmozę, pryszczycę, zakażenia jelitowe czy też gruźlicę.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że szkodniki mogą zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu także z innego powodu. Potrafią one bowiem przegryźć różnego rodzaju przewody, w tym także elektryczne, co w konsekwencji może być przyczyną groźnego w skutkach pożaru. Natomiast kopiąc wszelkiego rodzaju nory i tunele, mogą doprowadzić do wielu wypadków, a nawet katastrof budowlanych bądź drogowych.

Istnieje wiele metod do walki z gryzoniami. Ich dobór zależy od rodzaju, a także lokalizacji intruzów. Usuwanie szkodników może być przeprowadzone za pomocą chemicznych bądź mechanicznych metod deratyzacyjnych.
Szczur złapany na pułapkę klejową

Szczury złapane w chwytacze gryzoni.


Chemiczne metody usuwania gryzoni

Środki chemiczne wydają się być najtańszym i najprostszym sposobem, który sprawi, że usunięcie szczurów przebiegnie szybko i bez dużego nakładu pracy. Chemiczne metody deratyzacyjne polegają na wykorzystaniu preparatów trujących – rozkłada się je w miejscach, gdzie pojawiają się szczury i inne szkodniki. Jednak trzeba pamiętać, by uniemożliwić dostęp do tych miejsc zarówno dzieciom, jak i innym zwierzętom. Środki te są bardzo skuteczne przy odszczurzaniu, należy jednak mieć świadomość, że działają one po upływie pewnego czasu (zazwyczaj 5-7 dni), w związku z czym szczur może zdążyć się schować. W takiej sytuacji może wystąpić problem ze zlokalizowaniem martwego szkodnika i usunięciem go, co wiąże się z powstaniem nieprzyjemnego zapachu. Mogą pojawić się także muchy plujki (Calliphora vicina) w bardzo dużych ilościach.

Wykorzystanie środków chemicznych do deratyzacji pozwala na usuwanie gryzoni w sposób humanitarny, ponieważ szkodniki giną bezboleśnie, zasypiając w ukryciu.

Mechaniczne metody usuwania gryzoni

Deratyzacja to także wyłapywanie szczurów czy myszy przy użyciu wszelkiego rodzaju pułapek mechanicznych, klejowych, chwytaczy, stacji oraz karmników deratyzacyjnych, potrzasków, gilotynek i innych urządzeń. Ich działanie polega na ułożeniu w pułapce przynęty, która pomaga zwabić, a następnie schwytać szkodnika. Dla zwiększenia skuteczności najlepiej umieścić je w miejscach, gdzie zauważono największą aktywność szczurów, itp.

Metody mechaniczne w deratyzacji pozwalają ograniczyć możliwość wystąpienia przykrego zapachu, gdyż na bieżąco możemy monitorować stan pułapek i usunąć wychwycone gryzonie. Ten rodzaj deratyzacji pozwala ponadto szybciej wyłapać gryzonie niż w przypadku użycia środków chemicznych – po spożyciu trutki mija bowiem średnio 5-7 dni zanim zacznie ona działać.Zapoznaj się z naszą ofertą...